Team manager in Bucuresti

Responsabilitati/Responsabilities

Calitate

  • Se asigura ca mentenanta se realizeaza în conformitate cu condiţiile de calitate conform obiectivelor agreate de  ALSTOM cu clientul.
  • Se asigura de existenta documentatiei tehnice aprobate la zi si se asigură că instructiunile de lucru sunt respectate  de colaboratorii sai directi şi ca se realizează autocontrolul in procesele realizate in cadrul formatiei.
  • Coordonează rezolvarea problemelor: participă, transmite informaţiile dacă este necesar, solicită asistenţă de la funcţiile suport, actioneaza pentru rezolvarea problemelor
  • Urmareste actualizarea autorizarilor de lucru necesare şi obligatorii la locul de munca (pt CUS, sudură, AFER, EHS etc.) precum si stadiul verificarilor metrologice a MDM-urilor utilizate in procesele efectuate in cadrul formatiei; efectueaza periodic inspectia sculelor si dispozitivelor utilizate de colaboratorii sai directi si propune scoaterea din uz a celor necorespunzatoare.
  • Realizeaza verificarea spaţiilor sociale si inregistreaze eventualele disfunctionalitati.

Livrare

  • Coordonează formatia de lucru astfel încât acestea să respecte planul de mentenanta (anticipează problemele).
  • Defineşte şi implementează acţiuni preventive si corective când apar întârzieri în raport cu planificarea mentenantei.
  • Participa/ asigura participarea la toate procesele care au in componenta lor activitati ce sunt de competenta sa si/sau au legatura cu procesele/ activitatile formatiei.

Cost

  • Optimizează alocarea resurselor disponibile, urmăreste pontajul individual al membrilor formatiei.
  • Gestionează bugetul propriu prin indicatori de performanta (respectiv manoperă directă, costuri suplimentare necesare si pierderi).
  • Participă împreună cu functiile suport la îmbunătăţirea continuă a proceselor in vederea reducerii costurilor  si cresterea calitatii mentenantei trenurilor.

Management

  • Coordonează formatia de lucru în vederea realizării obiectivelor QCDS;
  • Conduce procesul de îmbunătăţire continuă: comunică obiectivele, implică formatia, implementează acţiunile, gaseste şi implementează idei de îmbunătăţire, iniţiază reuniuni de lucru pentru îmbunătăţirea activităţii de producţie (ateliere SWIP) .
  • Dezvoltă performanţa individuală  a subordonatilor directi, intocmeste PDI fiecarui colaborator direct, urmăreşte si evalueaza performanţa individuală (in cadrul activitatii zilnice si al intalnirilor formale organizate in cadrul procesului de management al performantei); dezvoltă compentenţele individuale şi colective (defineşte şi implementează polivalenţa), propune revizuiri salariale.
  • Dezvoltă autonomia formatiei: operatorii vor fi capabili să-şi gestioneze singuri performanţa zilnică şi să trateze probleme de  nivel 1. Implementează un plan de acţiune adecvat.
  • Este reprezentatul managementului în Site şi prima interfaţă cu reprezentanţii sindicatelor.
  • Responsabilităţi referitoare la respectarea reglementărilor interne/ Responsibilities regarding internal regulations
  • Respecta procedurile administrative in vigoare (Regulamentul Intern, Contractul Colectiv de Muncă, Codul de Etica, documentele si cerintele Sistemului de Management al Calitatii, Sistemul de Management EHS, instructiunile interne de Securitate si Sanatate în Munca, Prevenirea şi Stingerea Incendiilor şi Situatii de Urgenţă, Politica ZERO Alcool”, celelalte reglementari interne aplicabile); supervizeaza şi asigură aplicarea acestora de către toţi membrii echipei pe care o conduce.
  • Pastreaza la zi inregistrarile care intră în responsabilitatea sa; supervizează şi asigură păstrarea la zi a înregistrărilor de către toţi membrii echipei pe care o conduce.
  • Calificari & experienta:

    • Certificare electrician
    • Studii medii tehnice, de preferat material rulant
    • Scoala tehnica postliceala / scoala de maistri reprezinta avantaj
    • Cunoasterea cerintelor legale si de reglementare privind coordonarea activitatilor derulate
    • Cunostinte cu privire la sistemul de producţie (lean manufacturing) şi noţiuni de bază de Aprovizionare-Logistica.
    • Cunostinte operare calculator- MS Office si programe soft specializate ale companiei
    • Cunostiinte solide de operare SAP-Railsys