Tehnician Retea Acces BISTRITA NASAUD ID 1073687 in Bistriţa

Candidatul ideal

  • Orientare catre client si catre rezultate;
  • Cunostinte introductive despre retele dе telecomunicatii (transmisiuni, comutatie, IP);
  • Cunostinte tehnice avansate despre serviciile de voce si date (ex: ISDN, xdsl, IPTV)
  • Persoana activa, foarte organizata si structurata, capabila sa coordoneze si sa gestioneze mai multe lucrari in acelasi timp;
  • Abilitati bune de comunicare verbala si in scris;
  • Carnet de conducere categoria B;
  • Adaptabil la program flexibil;
  • Spirit dе initiativa;
  • Abilitatea dе a lucra in echipa;

Descrierea jobului

SCOP PRINCIPAL:
Efectueaza lucrarile specifice in reteaua de acces in vederea instalarii de servicii de telecomunicatii si asigura functionarea acestora in parametri optimi si la un nivel de calitate ridicat.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:

  • Instaleaza/activeaza servicii de voce date si televiziune, repara la locatiile clientilor defectiuni sau disfunctionalitati ale retelei de acces, conform dispecerizarii centrelor de coordonare, incadrandu-se in termenul alocat;
  • Executa lucrari specifice de instalare si reparatii servicii in repartitoarele aflate in zona deservita;
  • Respecta SLA-urile aferente diverselor tipuri de tichete primite si inchide la timp aceste tichete;
  • Intocmeste contracte, anexe specifice;
  • Este responsabil de localizarea deranjamentelor si remedierea acestora in mod operativ pentru a imbunatati satisfactia clientilor prin asigurarea calitatii serviciilor si reducerea timpilor de nefunctionare;
  • Identifica deficientele si localizeaza deranjamentele utilizand instrumente de diagnosticare si testare pentru a inlocui sau repara componentele defecte;
  • Furnizeaza informatiile necesare administrarii si intretinerii bazei de date cu evidenta retelei de acces.
  • Foloseste instrumentele tehnice din dotare privind dispecerizarea activitatilor prin sisteme informatice, laptop, aparate de masura si control;
  • Aduce la cunostinta sefilor directi aspecte privind starea infrastructurii retelei de acces ce necesita lucrari de reabilitare: stalpi, cable, bransamente, cutii terminale, repartitoare, cabinete stradale;
  • Contribuie la promovarea de produse si servicii furnizate de Telekom Romania;
  • Se preocupă de cunoaşterea noilor servicii şi produse oferite de companie şi promovarea lor în rândul clienţilor;
  • Isi insuseste cunostinte practice privind livrarea, intretinerea serviciilor de voce, date si televiziune.

  • BENEFICIILE NOASTRE:
  • Servicii medicale pentru tine si familia ta
  • Tot ce poti citi cu Bookster!
  • Plan individual de beneficii, flexibil in functie de nevoi
  • Plan de dezvoltare personala si profesionala